Lähihoitajaopiskelija Veeti Sahuri työharjoittelussa Elämänkaaritalon päiväkodissa

Veeti Sahuri halusi suorittaa kuuden viikon työharjoittelun Elämänkaaritalon päiväkodissa osana sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon opintoja Koulutuskeskus Salpauksessa. Kuuden viikon työharjoittelujakso oli Veetille monella tapaa erityinen, sillä hän on itsekin Elämänkaaritalon päiväkodin entisiä kasvatteja.

Kokemus kuvasti elämän kiertokulkua hienolla tavalla, kun Veeti sai palata tuttuun ympäristöön uudessa roolissa ja olla mukana tukemassa seuraavan sukupolven kasvua ja oppimista.

Veeti kertoo hakeutuneensa työharjoitteluun päiväkotiin, koska halusi nähdä, millaista työ lasten parissa on. Lapsiryhmissä hän pääsi testaamaan opintojen ja harrastuksen myötä kertyneitä tietoja ja taitoja käytännön työssä. Vapaa-aikana hän harrastaa karatea ja meripelastusta ja haaveilee Merivartiolaitoksen pintapelastajan urasta.

Veeti kuvailee työtä rentona, hauskana ja kehittävänä. Yksi koskettavista hetkistä oli, kun lapsi totesi: ”Missä olit eilen, minulla oli ikävä?”  Tämä sai Veetin huomaamaan, kuinka nopeasti lapset voivat kiintyä aikuisiin ympärillään. Hän oppi myös tärkeän taidon – rauhallisuuden merkityksen: ”Kun lapselle tulee kiukkukohtaus, on tärkeää pysyä rauhallisena,” Veeti summaa oppimaansa.

Hän suosittelee kokemusta lämpimästi muillekin: ”Kannattaa kokeilla työtä lasten parissa. Se on todella hauskaa ja opettavaista.”

Veetin työskentely ja innostus lasten parissa ei jäänyt huomaamatta – hänen iloinen asenteensa ja rauhallisuutensa toivat iloa sekä lapsille että työyhteisölle. Kiitos Veetille, ja rutkasti myötätuulta tulevaisuuden haaveisiin meripelastuksen parissa!

Syyskausi oli Heinolan päiväkodeissa oppimisen ja yhteistyön aikaa, kun lähes 60 opiskelijaa on suorittanut opintoihinsa liittyvän työelämään tutustumisen, työharjoittelun tai työssäoppimisjakson päiväkodissa.

Osa harjoittelijoista tietää jo suuntaavansa varhaiskasvatuksen tehtäviin, osa pohtii vielä omaa alaansa, ja toisia kutsuu tyystin toiset urapolut. Silti jokaisen polku on hetken kulkenut päiväkotien kautta, koska työkokemus varhaiskasvatuksen parissa koetaan merkitykselliseksi ja opettavaiseksi.

Haluamme sydämestämme kiittää näitä nuoria ja aikuisia, jotka ovat tuoneet päiväkoteihin energiaa, iloa ja oppimisen intoa. Teidän panoksenne on ollut arvokas – niin lapsille kuin henkilökunnallekin. Toivomme, että saitte mukaanne tärkeitä muistoja ja uusia taitoja, jotka kantavat pitkälle tulevaisuudessa. Kiitos, että olitte osa merkityksellistä työtä!